امسال سهم ایران و قطر از پارس جنوبی برابر می‌شود

بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - کد خبر: 275
امسال سهم ایران و قطر از پارس جنوبی برابر می‌شود

امواج نیوز، ایران تا پایان سال در برداشت از میدان گازی پارس جنوبی با قطر یکسان می شود.

به گزارش امواج نیوز، برداشت نابرابر از میدان مشترک گازی پارس جنوبی دغدغه همیشگی مسئولان وزارت نفت بود و مدتهاست تلاش برای کاهش فاصله کشورمان و همسایه جنوبی در برداشت از بزرگ‌ترین میدان گازی مستقل جهان در اولویت برنامه‌های این وزارتخانه قرار دارد.
برهمین اساس وزارت نفت توسعه فازهای با پیشرفت‌ بالا را در اولویت توسعه و تامین منابع مالی قرار داد و در اولویت نخست در سال‌های ۹۳ و ۹۴،  فازهای ۱۲، ۱۵ ،۱۶ و بخشی از فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی به بهره برداری رسید.
از ابتدای سال ۹۳ تاکنون حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب به میزان برداشت روزانه گاز از پارس جنوبی افزوده شد و ظرفیت برداشت از این میدان مشترک هم به ۴۳۰میلیون مترمکعب در روز رسید.
محمد مشکین فام که به تازگی مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس شده ، گفته است: تا پایان پاییز امسال ظرفیت برداشت کشورمان از پارس جنوبی به ۵۰۰ میلیون مترمکعب گاز و تا پایان امسال به ۵۴۰ میلیون متر مکعب در روز می رسد.
طرح توسعه میدان پارس جنوبی در ۲۴ فاز در شهرستان های عسلویه و کنگان استان بوشهر درحال اجراست که تا کنون ۱۳ فاز آن به بهره برداری رسیده است.
قرار است طرح توسعه فازهای باقی مانده پارس جنوبی سال ۹۶ به پایان ‌رسد.
‌اکنون بیش از نیمی از گاز مصرفی کشور از میدان گازی پارس جنوبی تولید می‌شود.
تخمین زده می شود  با توسعه کامل فازهای پارس جنوبی ضمن تامین نیاز کشور به انرژی، سالانه ۱۱۲ میلیارد دلار درآمد عاید کشور شود.


برچسب ها: