امواج نیوز، جدیدترین دورۀ مرکز آموزش بازرگانی استان بوشهر، دورۀ مهندسی زندگی شخصی است. برای اطلاع از محتوای این دوره، با مهندس شهبازی رئیس مرکز آموزش بازرگانی استان بوشهر و مدیر عامل شرکت تعالی‌گستر جنوب گفتگو کردم . حاصل این مصاحبه، از پیش‌روی شما می‌گذرد؛ به این امید که نکته یا نگاه حرفه ای را مهمان زندگی متفاوت شما کنم.
جناب مهندس بفرمایید، چه شد که  شما و دیگر کارشناسان عرصۀ موفقیت، به فکر طراحی عنوانی به نام مهندسی  زندگی شخصی افتادید، کاربرد معماری و مهندسی در مباحث فرد چیست؟
اگر ما به صورت کلی زندگی افراد را بررسی کنیم، می‌بینیم که در جامعۀ ما یک روزمرگی ایجاد شده، یعنی همۀ افراد می‌خواهند از یک روزی ورزش کنند، یا می‌گویند  از فردا به باشگاه می‌روم،  این فرداها پشت سر هم، هی تکرار می‌شوند. وقتی فرداها زیاد شود، زندگی ما دچار یک روزمرگی می‌شود و به هیچ‌چیز نمی‌رسیم. به بهترین و مهمترین کارهای زندگیمان نمی‌رسیم، بعضی از افراد اگر به جای۲۴ ساعت شبانه‌روز  ۶۰ ساعت هم در اختیار داشته باشند باز به کارهایشان نمی‌رسند به نظر شما  مشکل از کجاست؟ خیلی از افراد مشکل را به بیرون انتقال می‌دهند و فکر می‌کنند دلایل منشا بیرونی دارد، می‌گویند: بقیه وقت ما را می‌گیرند، بقیه نمی‌گذارند ما کار کنیم، ولی در اصل  مهمترین عامل در موفقیت یا عدم موفقیت،  ما خودمان هستیم،  وقتی خداوند در زمان آفرینش ما به خود آفرین گفت، نشان از آمادگی بالای انسان در دنیا، جهت دستیابی به موفقیت است و مسیر بروز آن در زندگی ماست.  پس زندگی که این همه برای ما مهم است و مهمترین چیزها یعنی خانواده، اجتماع و اهداف ما در دل آن جای دارد، این قدر جایگاه رفیعی دارد، که ما اعتقاد داریم باید مهندسی شود، باید معماری زندگی خود را به دست گیریم و با تکنیکهای به روز  مهندسی،  این کار را انجام دهیم، یعنی ما اعتقاد داریم که اگر بخواهیم زندگی خوبی داشته باشیم و از روزمرگی خارج شویم، باید افکار خودمان را تغییر دهیم، نگرشهایمان را تغییر دهیم.
تغییر نگرش درتغییر  گفتار، تغییر گفتار باعث تغییر رفتار، تغییر رفتار باعث تغییر عادات ما  و در نهایت تغییر عادتهاست که بنای سبک زندگی ما را می‌سازد. ما دوره‌ای را تعریف کرده‌ایم به نام مهندسی زندگی شخصی،  تا عادتهای خود را تغییر دهیم و  برنامه‌ریزی و نظم را برای بهبود وضعیت زندگیمان به کار گیریم.
یک فروشنده یا کارمند اگر از زندگی شخصی خود،  معماری را شروع نکند، هیچگاه نمی‌تواند در کسب و کار خود موفق باشد، ما معماری زندگی و مهندسی زندگی را از خود شروع کرده‌ایم و در نهایت  یک اتفاق بزرگ به وجودآمده، یک سری افراد را در کنار هم جمع کرده‌ایم که به هم انرژی بدهند،  مثلا من می‌خواهم به باشگاه بروم، اگر دوستی هر روز مرا همراهی کند من مرتب و منظم می‌روم و اگر روزی نیامد من هم نمی‌روم.
این نشانگر این نکته است که ما همیشه به یک شخص یا یک سری افراد نیاز داریم، که  باشند  و به یکدیگر انگیزه و انرژی مثبت بدهند و  برنامه ی روزانۀ یکدیگر را  کنترل کنند.  این می‌شود پکیج مهندسی زندگی شخصی.
به طور کلی این دوره به سه جنبۀ مهم زندگی افراد تأکید دارد. اول جنبۀ موفقیت فردی،که شامل  نگاه هوشمندانه، تفکر استراتژیک، برنامه‌ریزی و مدیریت زمان و ارتباط مؤثر می‌شود، موفقیت فردی زمانی حاصل می‌شود،  که ما به موفقیت مالی برسیم، پس موفقیت فردی در کنار موفقیت مالی قرار می‌گیرد، ما برای اولین‌بار مباحث موفقیت فردی را به پول و درآمد ربط داده‌ا‌یم، که در راستای آن، جناب مهندس طلایی دعوت نموده‌ایم، تا  در خصوص هوش مالی و سرمایه‌گذاری در زندگی شخصی صحبت کنند.
آیا همین دو بخش کافیست؟  نه، ما با توجه بیش از حد به مادیات و مسائل مربوط به موفقیت شخصی،  ممکن است از مباحث مربوط به سلامتیمان غافل شویم، موفقیت جسمانی هم،  بسیار مهم  است که ما برای اولین‌بار،  این سه را در کنار هم قرار دادیم.
به تغذیه و سلامت جسمانی  و ورزشی افراد  شرکت‌کننده توجه کردیم. این پکیج ، با این محتویات، مهندسی زندگی شخصی را تعریف نموده، که امیدواریم شرکت‌کنندگان،  اولین نتیجه را در، درآمدهای خود ببینند،  دومین نتیجه را در سلامت جسمانی و روحی، چرا که اعتقاد داریم که فکر سالم در بدن سالم است، و ما سعی نمودیم این دو را در کنار هم قرار بدهیم و در آخر هم به موفقیت مادی برسیم…