دو اثر تاریخی شهرستان جم ثبت ملی شد

بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۰ اسفند ۱۳۹۵ - کد خبر: 780
دو اثر تاریخی شهرستان جم ثبت ملی شد

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: شورای ثبت این سازمان در هفت اسفند ساجاری 16 پرونده آثار تاریخی استان را در فهرست آثار ملی ثبت کرد.

به گزارش امواج نیوز، ناصر امیرزاده افزود: این آثار شامل ١٣ پرونده تپه و محوطه های تاریخی و سه بنای تاریخی است.
وی تصریح کرد: تپه های تاریخی شامل تل شیشه گری، نقاره خونه، سر تل، تپه سنگ آسیاب،تل کناری در روستای دهقایدو تل خندق در روستای وحدتیه دشتستان، تپه چغابور در روستای چهار روستایی شهرستان گناوه، تل گبری و استودانهای ساسانی در روستای کشتو و درویشی دشتی، محوطه تاریخی شهر خواست جم، تل مقبره در شهر ریز جم، تپه لیان در شهر بوشهر، محوطه بتانه در روستای بی بی خاتون دیر است.
امیرزاده گفت : سه بنای تاریخی ثبت شده نیز شامل مسجد اهل سنت در بافت تاریخی بوشهر، خانه تاریخی پور جعفر در بافت تاریخی بوشهر و ساختمان قدیم گمرک بوشهر است که به همراه تپه ها در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اند .
شایان ذکر است که تپه ها و محوطه ها در دوره های مختلف تاریخی از اواخر هزاره پنجم قبل از میلاد تا قرون میانه اسلامی رادر بر می گیرد و بناهای به ثبت رسیده نیز مربوط به دوره قاجاریه و پهلوی اول است.
در زمان حاضر ۲۸۹ اثر ملموس شامل تپه ها، بناهای تاریخی و طبیعی و۴۳ اثر معنوی و ناملموس شامل آئین های عاشورایی، بازیها و غذاهای بومی و محلی استان بوشهر در فهرست آثار ملی ثبت شده است.


برچسب ها: