توصیه و هشدارهای دامپزشکی استان؛مراقب بیماری های ماهی قرمز عید باشید

بدون دیدگاه
جمعه - ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - کد خبر: 804
مراقب بیماری های ماهی قرمز عید باشید

در برخی از مراکز عرضه ماهی قرمز، اقدام به فروش گونه ای از حلزون یا لاک پشت می کنند که مردم بدلیل بروز و انتقال بیماری مشترک از خرید و انتقال این موجودات به منزل خودداری کنند.

به گزارش امواج نیوز از بوشهر؛ هرچند در واژه ماهی خبری از "سین" نیست و طی سالهای اخیر هم کمپین هایی در آستانه نوروز برای حذف آن از سفره هفت سین به دلیل کوتاه شسدن عمر آنها و مشکلات زیست محیطی شکل می گرفت، اما تاثیر چندانی نداشت و به عقیده بسیاری از ایرانیان، اگر ماهی جزو جداناشدنی استقبال از نوروز است.

براساس اسناد تاریخی، از عهد باستان ماهی به عنوان نماد حیات، در جریان بودن زندگی و به عبارت بهتر احترام به محیط زیست، به مجموعه نمادهای سفره هفت سین اضافه شد.

با این حال، ضرورت دارد برای جلوگیری از بیماری های مشترک، برخی نکات بهداشتی مورد توجه مردم قرار بگیرد که در همین خصوص معاون سلامت دامپزشکی استان بوشهر توضیحاتی ارائه کرد.

محمد مهدی سیمرونی گفت: با توجه به استقبال از خرید ماهیان قرمز و احتمال بروز بیماریهای پوستی و انگلی در انسان و خصوصا کودکان، مردم ضمن خرید این ماهی از اماکن مسقف و دارای پروانه بهداشتی دامپزشکی از دست زدن به ماهیان قرمز خودداری کنند.

وی از جمله اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آلودگی افراد به برخی از بیماریهای ناشی از تماس با این حیوان زیبا و دوست داشتنی روی سفره هفت سین را استفاده از دستکش مخصوصاً برای افراد حساس و دارای سوابق آلرژی، شستشوی کامل دست‌ها با آب و صابون بعد از هر بار دست زدن به آب یا ماهیان زینتی مثل ماهی قرمز، جلوگیری از دست زدن کودکان به ماهیان و آموزش بهداشت فردی به آنها و عدم دستمالی چشم، صورت و دهان بعد از کار با آکواریوم یا ظرف نگهداری ماهی برشمرد.

سمیرونی افزود: آب مورد استفاده برای نگهداری ماهیان باید بهداشتی بوده و در مورد آب‌های شرب شبکه آبرسانی شهری باید کلرزدایی و جهت خروج کلر قبل از مصرف، حداقل ۴۸ – 24 ساعت در ظروف دهان گشاد نگهداری و ذخیره شود.

معاون دامپزشکی استان بوشهر گفت: برای انتقال ماهی از مراکز فروش معتبر به منازل حداکثر بمدت دو ساعت کیسه های پلاستیکی مناسب است و دو برابر میزان آب در کیسه، هوا باید وجود داشته باشد.

وی از جمله ویژگی ماهی قرمز سالم را مواردی همچون، تحرک مناسب، شنای عادی، پولک های سالم و بدون زخم، پوست درخشان، خوش رنگی، باله های برافراشته و دم کشیده بدون زخم و پوسیدگی نام برد و گفت: با دیدن علایمی غیر از موارد یاد شده اقدام به خرید نکنید.

وی خاطرنشان کرد: در برخی از مراکز عرضه ماهی قرمز، اقدام به فروش گونه ای از حلزون بنام حلزون سیبی و یا لاک پشت گوش قرمز می کنند که مردم بدلیل بروز و انتقال بیماری مشترک بین انسان و حیوان از خرید و انتقال این موجودات به منزل خودداری کنند.


برچسب ها: