ریس آتش نشانی کنگان:آماده باش آتش نشانی کنگانی برای آیین چهارشنبه سوری

بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - کد خبر: 811
آماده باش آتش نشانی کنگانی برای آیین چهارشنبه سوری

ریس آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کنگان گفت : مانند هر سال برای مقابله با حوادث احتمالی آیین چهارشنبه سوری، تدابیر ایمنی اندیشیده و تمام اتش نشان های خود را به حالت آماده باش درآورده است.

به گزارش امواج نیوز ، یونس جمالی خواه رییس آتش نشانی کنگان در گفت گو با خبرنگار ما گفت: مانند هر سال برای مقابله با حوادث احتمالی آیین چهارشنبه سوری، تدابیر ایمنی اندیشیده و تمام اتش نشان های خود را به حالت آماده باش درآورده است.

وی ادامه داد:خودروهای آتش نشانی همزمان با برگزاری چهارشنبه آخر سال در نقاط پُرخطر و پُرترافیک سطح شهر  کنگان مستقر خواهند شد و سطح شهر گشت زنی می کنند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته خسارات و صدمات جسمی در چهارشنبه آخر سال گذاشته به شهروندان توصیه کرد: این جشن باستانی را به روش سنتی اجرا و از حادثه آفرینی برای خود و دیگران خودداری کنند.

یوسف جمالی گفت: سال گذسته ۵ نفر مصدوم داشتیم که امیدواریم امسال به صفر برسد.

واژه 'چهارشنبه سوری' از دو واژه چهارشنبه بعنوان یکی از روزهای هفته و سوری به معنی سرخ، گرفته شده است.
گرد آوردن بوته، برافروختن آتش و پریدن از روی آن و گفتن عبارت'زردی من از تو، سرخی تو از من ' که به معنای خلاصی آدمی از اندوه و برگشت شادابی و نشاط به جسم و روح تعبیر شده، از مهمترین رسوم شب چهارشنبه سوری است.
آداب و رسوم رایج چهارشنبه سوری در قرون گذشته شامل آتش افروختن، کوزه شکستن، قاشق زنی، توزیع آجیل مشکل گشا، فال حافظ، فالگوش و پخت آش بوده که این رسوم چندسالی است گرفتار آسیب های مرگبار شده است./کوگانا


برچسب ها: